Ελλάδα - Βολιβία 2-1( Full Highlights)

Θετικό ήταν το δείγμα για την Εθνική ομάδα στο τελευταίο φιλικό λίγες μέρες πριν την έναρξη του Μουντιάλ. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος νίκησε 2-1 την Βολιβία στη "Red Bull Arena" του Νιου Τζέρσεϊ, με πολύ καλή εμφάνιση και πλέον κοιτάει τον πρώτο αγώνα με την Κολομβία.

Στο προηγούμενο παιχνίδι με την Νιγηρία, έλαμψε το ταλέντο του Γιάννη Φετφατζίδη.Τώρα ήταν η σειρά του Παναγιώτη Κονέ να ηγηθεί της εθνικής και να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.Το 1-0 έγινε στο 21' με κεφαλιά του Κονέ μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη.Στο 54' ο Κατσουράνης έκανε το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας.H Βολιβία μείωσε σε 2-1 στο 70' μετά από σουτ του Καρντόζο που έπιασε στον ύπνο τον Καρνέζη.Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος):Καρνέζης,Τοροσίδης (59' Καραγκούνης), Μόρας, Μανωλάς (46' Βύντρα), Κονέ (59' Ταχτσίδης), Κατσουράνης, Μανιάτης, Σαλπιγγίδης (59' Φετφατζίδης), Χολέμπας, Γκέκας (65' Μήτρογλου), Σαμαράς

Βολιβία (Αθκαργκόρτα): Κινιόνεθ, Ραλντές, Εγκινό, Γκουτιέρεζ, Μπεχαράνο, Μελεάν, Μόχικα (46' Καρντόζο), Τσουμακέρο (68' Μιράντα), Μπεχαράνο, Μορένο, Άρτσε

Θυμηθείτε το Live

Έναρξη του αγώνα.

4' Κόρνερ του Κονέ από αριστερά, αδύναμη κεφαλιά του Σαμαρά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πάει άουτ.

Σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πιέζει αρκετά με αποτέλεσμα η Βολιβία να έχει πρόβλημα στο χώρο του κέντρου.

Η εθνική έχει δώσει άλλα δύο φιλικά με Πορτογαλία και Νιγηρία, τα οποία έληξαν αμφότερα χωρίς σκορ.

12' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική να κάνει το 1-0.Ο Σαμαράς μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά γύρισε στον Γκέκα αλλά το τελείωμα ήταν πολύ κακό.

19' Ο Κονέ βγάζει ωραία πάσα για τον Σαμαρά, οποίος από αριστερά σημδεύει και πάλι τον Γκέκα, αλλά το σουτ στην κίνηση φεύγει πολύ ψηλά άουτ.

22' Η εθνική κάνει το 1-0 με κεφαλιά του Κονέ.Ο Σαλπιγγίδης από δεξιά κάνει την σέντρα, ο Κονέ αμαρκάριστος στο κέντρο της άμυνας πιάνει την κεφαλιά και βάζει μπροστά την εθνική.

24' Σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή της Βολιβίας, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κινιόνιεθ.

25' Ο Μορένο πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα πηγαίνει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Καρνέζη.Πρώτη φάση για τη Βολιβία.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα.O Βύντρα αντικαθιστά τον Μανωλά.

Πρώτη αλλαγή και για τη Βολιβία.O Ρ. Καρντόσο αντικαθιστά τον Μοχίκα.

49' Ο Μορένο κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή,ο Καρνέζης μπλοκάρει στη γωνία του.

54' 2-0 η εθνική με κεφαλιά του Κατσουράνη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας.

58' Μετά από λάθος του Κατσουράνη ο Άρσε κερδίζει την μπάλα κάνει ένα άστοχο σουτ.

Αλλαγές για την Ελλάδα.Oι Καραγκούνης,Ταχτσίδης,Φετφατζίδης αντικαθιστούν τους Κονέ,Τοροσίδη και Σαλπιγγίδη.

61' Ο Γκέκας κάνει το σουτ μόνος του απέναντι από τον Κινιόνιεθ , αποκρούει το πλασέ ο τερματοφύλακας της Βολιβίας.

Αλλαγή για την Ελλάδα.Στη θέση του Γκέκα πέρασε ο Μήτρογλου.

Αλλαγή για τη Βολιβία. O Μιράντα αντικαθιστά τον Τσουμασέρο.

70' Γκολ για την Βολιβία 2-1!Ο Ρ. Καρντόσο έξω από την περιοχή κάνει το σουτ, ο Καρνέζης δεν μπορεί να μπλοκάρει και δέχεται το γκολ.

Αλλαγή για την Ελλάδα.Ο Χριστοδουλόπουλος αντικαθιστά τον Σαμαρά.

Αλλαγή και για τη Βολιβία.Ο Αρασκαΐτα αντικαθιστά τον Ντιέγκο Μπεχαράνο.